Przetwórstwo

Świeży łosoś jest delikatnie transportowany w stałym stanie schłodzonym, a następnie rozpakowywany w zakładzie surowcowym w Morpolu w Ustce. Wkrótce potem jest poddany przetworzeniu na liniach automatycznych i na stanowiskach obróbki ręcznej. W efekcie tego procesu powstaje cała gama najwyższej jakości wyrobów o wyśmienitym smaku. Dzięki sprawności i wydajności pracowników, urządzeń oraz organizacji pracy łososie zostają poddane obróbce, zapakowaniu i wysłane w ciągu zaledwie 24 godzin.

Zakład w Ustce to niepowtarzalny obiekt zaprojektowany wyłącznie dla potrzeb firmy Morpol, podobnie jak jego wyposażenie do przetwórstwa i wędzenia łososi. To największy i najbardziej zaawansowany technicznie zakład przetwórstwa łososia na świecie. Produkuje się tu szeroki asortyment łososia wędzonego na zimno, na gorąco, łososia schłodzonego, mrożonego oraz liczne specjały z łososia. Niedawno zrealizowane inwestycje pozwoliły na dalszą optymalizację technologii i zwiększenie zdolności przetwórczych. W ten sposób, a także dzięki kwalifikacjom załogi i potężnej skali działalności, udało się podnieść wydajność do bezprecedensowego poziomu. 


Wędzenie łososia odbywa się w specjalnych komorach, w których dym pochodzi ze spalania zrębków z pozyskiwanego lokalnie drewna bukowego. Filety są delikatnie wędzone na zimno w temperaturze 28 °C, następnie krojone w plastry, przygotowywane i pakowane według specyfikacji odbiorcy. Z kolei wędzenie na gorąco zamarynowanych w soli porcji łososia odbywa się w temperaturze 67 °C. Po schłodzeniu rybę pakuje się według specyfikacji odbiorcy.

Inna partia świeżego łososia zostaje podzielona na równe porcje, steki i szereg innych wyrobów, a następnie schłodzona lub zamrożona. Okrawki wykorzystuje się do przygotowania wielu wyśmienitych specjałów, a pozostałe części ryb sprzedaje się producentom karmy dla zwierząt. W taki sposób wykorzystuje się gospodarczo całą rybę.

W innych współpracujących z Ustką zakładach na terenie Polski dokonuje się dalszego dostosowania wyrobów do konkretnego zamówienia (Laurin) i zwiększenia ich wartości rynkowej w toku dalszego przetwarzania (Specjały z łososia). Dodatkowo w specjalistycznych zakładach w niemieckim Harsum i francuskim Cuisery również kroi się w plastry i konfekcjonuje łososia na potrzeby konkretnych zamówień na tych rynkach.